-
Jak się zakłada wkładkę domaciczną?
Jedynie lekarz może założyć Mirenę, Wprowadza się ja do macicy przez pochwę i szyjkę macicy przy pomocy cienkiej rurki - podobnie jak zwykłe wkładki (spirale). Sam system jest bardzo mały, około 3 cm długości. Sam proces założenia wkładki jest błyskawiczny. Większość kobiet twierdzi, że zakładanie systemu wiąże się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Jednakże zdarzają się Pacjentki dla których może to być nieprzyjemne, istniej wtedy możliwość zastosowania środków przeciwbólowych lub znieczulenia miejscowego. Po założeniu Mireny Pacjentka może odczuwać skurcze macicy podobne do towarzyszących miesiączce, które powinny ustąpić po kliku godzinach.
Mirenę zakłada się w trakcie miesiączki. Po urodzeniu dziecka Mirena może być założona począwszy od szóstego tygodnia po porodzie.
-
Przechowywanie leku Mirena
Nie stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze 15-30 stopni C, chronić od światła i wilgoci.
-
Jak stosować lek Mirena?
System Mirena może być zastosowany po konsultacji z lekarzem, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
-
System Mirena a krwawienie miesiączkowe
Założenie systemu Mirena może powodować różnego rodzaju zmiany w miesiączkowaniu, takie jak: częste krwawienia, wydłużenie czasu trwania krwawienia, nieregularne krwawienie, intensywne krwawienie z jamy macicy, plamienia, skąpe krwawienie miesiączkowe lub jego brak. Zmiany w krwawieniu miesiączkowym są objawem bezpośredniego wpływu lewonorgestrelu na błonę śluzową macicy i nie mają wpływu na cykl owulacyjny.
-
Przeciwwskazania do stosowania wkładek
Przeciwwskazania do stosowania wkładek domacicznych są : ciąża lub jej podejrzenie, stany nowotworowe w obrębie narządów rodnych, stany zapalne w obrębie narządów rodnych, stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, krwawienia z pochwy o nieznanych pochodzeniu, nieprawidłowa budowa macicy, nowotwory macicy, endometrioza o dowolnej lokalizacji, uczulenie na miedź. Z ostrożnością należy stosować w przypadku ryzyka zakażenia chorobami, przenoszonymi drogą płciową, anemii, zwiększonym ryzyku wystąpienia ciąży pozamacicznej.
-
Naturalne metody antykoncepcji
- metoda kalendarzowa,
- metoda termiczna,
- metoda obserwacji śluzu (Billingsa),
- metoda objawowo-termiczna.
-
Sztuczne metody antykoncepcji
Metody sztuczne z założenia ingerują w organizm kobiety, czasami w przebieg aktu miłosnego, ale nie w częstość stosunków.
Wśród nich znajdziemy takie, jak:
- metody mechaniczne,
- metody chemiczne,
- antykoncepcja wewnątrzmaciczna,
- antykoncepcja hormonalna.